Hangi hastalar vergisiz araç alabilir?

Hangi hastalar vergisiz araç alabilir? Hangi hastalar vergisiz araç alabilir?, Hangi hastalar ÖTV'siz araç alabilir 2024?, Otvsiz araç kimler alabilir?, Yüzde 60 özürlü raporu olan araba alabilir mi?, Araç ÖTV muafiyeti kimleri kapsıyor?

Hangi hastalar vergisiz araç alabilir?

Hangi hastalar ÖTV'siz araç alabilir 2024?, Tam teşekküllü hastaneden alınan Engelli Sağlık Kurulu raporunda %90 ve üzeri engellilik durumuna sahip olması ve raporunda “ÖTV istisnalı araç kullanabilir” ifadesinin bulunması gerekir.

Hangi hastalar ÖTV'siz araç alabilir 2024?

Hangi hastalar ÖTV'siz araç alabilir 2024?, Tam teşekküllü hastaneden alınan Engelli Sağlık Kurulu raporunda %90 ve üzeri engellilik durumuna sahip olması ve raporunda “ÖTV istisnalı araç kullanabilir” ifadesinin bulunması gerekir.

Otvsiz araç kimler alabilir?

Otvsiz araç kimler alabilir?, Bu limit 2023 yılında 1 milyon 4200 TL iken 2024 senesi için 1 milyon 637 bin 748 TL oldu. Bu süreç için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) muafiyetinden yararlanacakların %90 ve üzeri engeli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bu kişiler için yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Yüzde 60 özürlü raporu olan araba alabilir mi?

Yüzde 60 özürlü raporu olan araba alabilir mi?, Öyle ki bazı lüks otomobiller için %220'ye varan oranlarda ÖTV alınmaktadır. Ancak engelli bireyler, bağımsız olarak ulaşım sağlayabilmeleri için araç satın almaya teşvik edilirler. Engel oranı %40-89 arasında olan bireylere indirim uygulanmakla birlikte, %90 engellilik durumunda ÖTV'den muafiyet söz konusudur.


Araç ÖTV muafiyeti kimleri kapsıyor?

Araç ÖTV muafiyeti kimleri kapsıyor?, 7- %60, %70 ve %80 Engelli Raporu ile Araba Almak

Yüzde 60, 70 ve 80 oranında özürlü raporuna sahip kişiler araba alım şartlarında %90 altındaki şartlara göre alabilir.


Hangi Hastalıklara yüzde 90 rapor verilir?

Hangi Hastalıklara yüzde 90 rapor verilir?, ÖTV muafiyetli araç hakkından yüzde 90 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlar yararlanabiliyor. Yüzde 90 ve üzeri engele sahip kişiler için bir yaş sınırlaması yok ve belirleyeceği kişiler de aracı kullanabiliyor.

Engelli aracı 3 derece akraba kimler?

Engelli aracı 3 derece akraba kimler?, %90 engelli raporu kimlere verilir? Kişinin bu raporu alabilmesi için ağır engelli kategorisine girmesi gerekir. Bu kişinin ihtiyaçlarını kendi kendine karşılayıp karşılayamadığına bakılarak hastaneler tarafından verilir.

Kalp hastası olanlar ÖTV'siz araç alabilir mi?

Kalp hastası olanlar ÖTV'siz araç alabilir mi?, Engelli bireylerin engelleri %90 ve üzerindeyse yurt içinden alınmış olan aracı herkes kullanabilir. Eskiden olan 2. ve 3. derece akraba şartı artık kalktı.


Tansiyon hastası ÖTV'siz araç alabilir mi?

Tansiyon hastası ÖTV'siz araç alabilir mi?, %90 ve bu oranın altında engellilik derecesi olan bireylerden ilk araç alımlarında ÖTV ödemesi alınmaz. Ancak engellilik derecesi %90'dan az olan görme engelli, zihinsel engelli, işitme engelli, kalp hastası ve böbrek hastası bireyler ÖTV avantajından faydalanamaz.

Hangi hastalar engelli araba alabilir?

Hangi hastalar engelli araba alabilir?, İşitme veya görme engelliler ile herhangi bir kronik hastalığı olanlar ÖTV'siz araç alamazlar. Şeker hastalığı, kanser hastalıkları, alzheimer, tansiyon ve kalp hastalıkları bu tür kronik hastalıklara örnektir. Bu hastalıklardan birisine sahipseniz ÖTV'siz araç alamazsınız.

%50 engelli raporu ile araba alınır mı?

%50 engelli raporu ile araba alınır mı?, Engellilik yüzdesi, %90 ve üzerinde olmak şartı ile engelli bireyin üzerine araç alınabilir.